Etiyopya Vize İşlemleri 2023 Elektronik Vize

Etiyopya Vize İşlemleri 2018

Etiyopya Vize İşlemleri Nasıl Başlatılır?

Etiyopya’ya seyahat edecek T.C. Bordo pasaport sahibi vatandaşlar ve Türkiye’de oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları Etiyopya vize işlemleri 2023 yılında için Etiyopya’nın Türkiye’deki diplomatik misyonu olan Etiyopya Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdırlar. Etiyopya fahri konsolosluklarında vize işlemleri yapılmamaktadır.

Etiyopya vize işlemleri başvuru sahibinin mutlak surette konsolosluğa şahsen gitmesini zorunlu tutmamaktadır. Etiyopya’ya seyahat edecek kişiler üçüncü şahıs veya kurumlar aracılığı ile vize başvurularını yapabilmektedirler. Vize işlemleri konsolosluk randevusunu içermemektedir ancak Etiyopya Büyükelçiliği vize departmanı gerekli gördüğü hallerde başvuru sahibinin seyahat amacını netleştirmek adına randevuya davet edebilir. Bu durumda başvuru sahibinin Konsolosluk tarafından kendisine bildirilen tarih ve saatte şahsen büyükelçilikte bulunması gerekmektedir.

Etiyopya vize işlemleri 2023 senesinde talep edilen evrakların sunulmasını müteakiben ortalama 6 iş gününde sonuçlanır. Bu süre resmi tatil günlerini, yabancı pasaportları ve Etiyopya Büyükelçiliği vize bölümünün hizmet vermediği günleri kapsamaz. Vize süreleri konsolosluk inisiyatifinde başvurunun durumuna göre uzayabilmektedir. Ayrıca başvurudan önce konsolosluğun yoğunluğu ve tatil nedeniyle veya başka bir sebeple kapalı olduğu günler dikkat alınarak işlemler başlatılmalıdır. Etiyopya vizesi çıkış süresindeki uzamalardan dolayı seyahatten en az 2 ay önce vize işlemlerine başlamanız tavsiye edilir. Konsolosluğun ek ve destekleyici evrak talebi olduğu durumlarda zamanla ilgili sıkıntı yaşamamanız açısından bu süreler önemlidir.

Etiyopya vize başvurusunda seyahat amacı ve vize türü turistik veya ticari şeklinde olabilmektedir. Etiyopya’ya iş faaliyeti amacıyla seyahat edecek kişiler ticari vizeye, gezi amaçlı gidecek kişiler turistik vize başvurusu yapmaktadırlar. Ticari ve özel ziyaret vizelerinde davetiye talep edilirken, turistik vize başvurusu için otel rezervasyonu yaptırılması gerekmektedir. Hotel voucher belgesi rezervasyon yerine geçer ve Booking rezervasyonları kabul edilmemekte konaklama yapılacak otelden kaşe ve imzalı belge temin edilmelidir. Etiyopya’ya seyahat edecek öğrenci, ev hanımı veya çalışmayan kişiler sponsorlarının evraklarını da ibraz ederek başvurularını yapmalıdırlar. Sunacağınız evrakların ülkeye geri dönüş garantisi taşıması gerektiğini ve birbiriyle tutarlı bilgiler içermesi gerektiğini unutmayınız.

Etiyopya vizesi, çıkış tarihi itibariyle geçerli kabul edilmektedir. Pasaportun vize bitiş tarihinden sonra 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Etiyopya Vize İşlemleri 2023 S.S.S

Etiyopya vizesi nasıl alınır?

Etiyopya eVisa başvuru formunu yolcunun kişisel bilgileri, pasaport bilgileri ve iletişim bilgileriyle doldurun. İlgili ücretleri bir kredi veya banka kartı kullanarak çevrimiçi olarak ödeyin. E-Vizeyi e-posta ile alın, varışta pasaportunuzu ibraz etmeniz, yetkililerin vizenin onaylandığını doğrulaması için yeterli olacaktır.

Etiyopya vize işlemleri ne kadar sürer?

Vize başvuruları normalde 24 saat içinde işleme koyulur, ancak nadir durumlarda süreç 2 günü bulabilir. Onaylandıktan sonra, e-Vize başvuru sahibine e-posta ile gönderilir.

Etiyopya Vize süreci nasıl işler?

Adım 1: Başvurduğunuz vize türünü seçin. Adım 2: Ardından, uygunluğunuzu kontrol edin. Adım 3: Gerekli tüm bilgileri girerek çevrimiçi başvuru formunu doldurun. Adım 4: Ve son olarak, seçilen bir büyükelçilikte gerekli tüm belgelerle birlikte vize görüşmesi için bulunun.

Etiyopya Büyükelçiliği

Etiyopya Vize Ücretleri sayfamızdan bilgi alınız.

 

Etiyopya Online Vize Başvuru

Etiyopya Online Vize Başvuru

Etiyopya Online Vize Başvuru Nasıl Yapılır?

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği Etiyopya Konsolosluğu vize departmanı T.C. Gri, Yeşil ve Bordo pasaport sahiplerini vize rejimine tabi tutmaktadır. Etiyopya online vize başvuru işlemleri ancak danışman firmalar aracılığı ile gerçekleştirilmekte olup Etiyopya vize işlemlerinde doğrudan online başvuru mevcut değildir.

Etiyopya online vize başvuru ve Etiyopya vize başvurularında Türkiye’deki tek yetkili kuruluş Etiyopya Ankara Büyükelçiliğidir. Etiyopya devletinin Antalya, Adana, Konya, Mersin ve Bursa illerinde bulunan fahri konsolosluklarında vize işlemleri yapılmamaktadır. Online başvurular vize danışmanlık firmaları aracılığı ile yapılırken, kişiler Etiyopya Büyükelçiliğine şahsen de başvuru yapabilirler. Bununla birlikte Etiyopya vize işlemlerinde şahsi başvuru yapma şartı yoktur. Yetki yazısı verilen üçüncü kişi veya kurumlar vize başvuru sahibi adına işlem yapabilmektedir. Etiyopya Büyükelçiliği vize başvurularını posta yoluyla kabul etmektedir ancak evrak takibini doğru yapılması gerekmektedir. BU nedenle alanında uzman vize danışmanlık firmaları aracılığı ile yapılacak başvurularda evrak takibinin yapılması vize sonucuna pozitif etki eden bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır.

Etiyopya vize işlemlerinde başvuruların randevu ile yapılma koşulu yoktur. Ancak vize başvuru sahiplerinin Konsolosluğun açık olduğu tarihleri, tatil günlerini, yoğunluğunu göz önünde bulundurarak başvuru yapması tavsiye olunur.

Etiyopya vize işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri vizenin konsolosluktan çıkış tarihi itibariyle başlamasıdır. Evraklar Büyükelçiliğin konsolosluk vize departmanına ulaştıktan sonra vize için geçerli tarihi onay alınan tarihtir, vize ileri tarihlere verilmemektedir.

Etiyopya Konsolosluğu vize departmanı Türkiye çapında bölge ayrımı yapmadan bütün illerden başvuruları kabul etmektedir. Vize başvurularında randevu alma, randevuya şahsen gelme gibi zorunluklar bulunmadığından vize işlemleri eksiksiz evrakla yapılan başvurularda kolaylıkla sonuçlanmaktadır.

İşlemlerinizi yapabileceğinizi danışmanlık firmalarından uçak ve otel rezervasyonu yaptırmanız, İngilizce hazırlanmış başvuru formunun doldurulması gibi işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Etiyopya Konsolosluğu ve Etiyopya Büyükelçiliği vize bölümlerinin talep ettiği evraklar kolayca hazırlanabilcen evraklardır. Geçerli pasaport, uçak ve otel rezervasyonu, kimlik fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf, İngilizce vize talep dilekçesi başvuru için yeterlidir ancak ilgili vize departmanı, konsolosluk vize bölümünden gelen direktifle destekleyici evrak talep edebilmektedir.

Etiyopya Online Vize Başvuru S.S.S

Etiyopya’daki vize durumumu nasıl kontrol edebilirim?

E-Vize durumunu çevrimiçi olarak www.evisa.gov.et adresinden kontrol edebilirsiniz. E-Vize onaylandıktan sonra, doğrudan e-posta adresinize bir onay mektubu gönderilir.

Etiyopya E-vizesi askıya alındı ​​mı?

Etiyopya Göçmenlik, Vatandaşlık ve Hayati Olaylar Ajansı, Etiyopya pasaportu sahipleri ve Etiyopya Menşe Kimliği (Sarı Kart) sahipleri hariç, ABD’den Etiyopya’ya seyahat eden tüm yolculara Varışta Vize Vize hizmetlerini geçici olarak askıya aldı.

Etiyopya e-vize veriyor mu?

1 Haziran 2018’den itibaren Etiyopya’ya gelen tüm uluslararası ziyaretçiler turist vizeleri (e-Visa) için çevrimiçi olarak başvurabilirler. E-Vize, başvuru sahiplerinin güvenli bir şekilde başvurabilecekleri ve giriş vizelerini ödeyebilecekleri Göç ve Vatandaşlık İşleri Ana Departmanı tarafından çevrimiçi olarak işlenir ve düzenlenir.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği sitesi

Etiyopya vizesi sayfamızdan bilgi alınız.

Etiyopya Vizesi 2023 Gerekenler Ve Başvuru

etiyopya vizesi

Etiyopya vizesi 2023 başvuru koşulları, Etiyopya Büyükelçiliği tarafından açıklanmıştır. Kısa süreli seyahatler için ve uzun süreli seyahat programları için Etiyopya Ulusal Vize başvurusu yapılması gerekiyor.

Etiyopya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Etiyopya vizesi gerekli evraklar 2023 listesi, başvuru sahiplerinin yaş, meslek ve eğitim durumlarına göre belirlenmektedir. 6 aylık zaman içinde 3 ayı geçmeyecek olan seyahat programları için Etiyopya vize protokolleri uygular.

Türk vatandaşlarından; bordo pasaport sahipleri bu vizeye tabidirler. Siya pasaport sahibi Türk vatandaşları ise bu vizeden muaftırlar. Etiyopya vizesi 2023 başvuruları için istenilen belgeler şu şekildedir;

 • Daha önce alınmış pasaportlar ve vizeler var ise fotokopileri
 • Güncel ve seyahat tarihi bitiminden itibaren en az 6 ay geçerli olacak pasaport
 • 35 x 45 mm biyometrik fotoğraf, 2 adet,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Etiyopya vizesi 2023 başvuru formu
 • Etiyopya vize dilekçesi
 • C kimlik fotokopisi
 • Güncel banka hesap dökümü, son 3 aya ait olmalı ve banka hesabında minimum 5 bin TL bakiye olmalıdır.
 • Ulaşıma ve konaklamaya dair belgeler.
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Çalışanlar için; SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü, iş yerinden izin belgesi, son 6 aylık maaş bordrosu ile tapu ve ruhsat gibi gelir gösterir belgeler.

İle Etiyopya vizesi 2023 başvuruları yapılabilir. Emekliler için ek belge taleplerinde; emeklilik kartı, emekli olunan kurumdan alınan yazı, emekli maaş cüzdanı gereklidir. Etiyopya vizesine başvuru yapacak kişi işyeri sahibi ise; imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, faaliyet belgesi, Ticaret Odası Tescil belgesi ve gelir gösterir güncel belgelerle başvuru yapılır.

Etiyopya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Etiyopya vizesi 2023 aile birleşiminde bulunacak kişiler, Etiyopya’da yaşayan aile bireylerinin belgeleri ve gönderilen davet mektubuyla başvuru yapabilirler. Etiyopya D tipi vize olarak verilen aile birleşimi vizesinden;

 • Etiyopya vatandaşı olan veya sonradan vatandaşlığa geçmiş biriyle, bir Türk vatandaşının evlilik yapan kişiler,
 • Etiyopya’da uzun süreli oturum hakkı olan kişilerin, 1. Derece aile bireyleri

Yararlanabilir. Evliliklerde, bu kişilerin daha önceki evliliklerinden olan çocukları da 21 yaşına kadar faydalanabilir.

Etiyopya aile birleşimi gerekli evraklar arasında, vize belgelerine ek olarak;

 • Her iki eşten doğum belgeleri,
 • Uluslararası geçerli evlilik belgesi
 • Önceki evlilikler varsa boşanma kararları
 • Eşlerin çocukları varsa doğum ve nüfus belgeleri
 • Etiyopya vatandaşı eşin doğum ve/ veya vatandaşlık belgesi
 • Etiyopya’da oturumu olan eşin ikamet kartı, izin belgesi
 • Etiyopya’da yaşayan eşin çalışma ve meslek belgeleriyle, işyerinden alınan resmi belgeler.
 • Etiyopya’da yaşanacak eve ait ikamet ve planlama belgeleri.
 • Özel sağlık sigortası

İle evliliğe dair özel belgeler talep edilir. Etiyopya Konsolosluğu aile birleşimi vize başvurularında, yapılan evliliğin gerçek olduğunu kanıtlamak adına eşlerden birlikte çekilmiş fotoğrafları, mesajlar ve özel belgeler talep edebilmektedir.

Etiyopya Çalışma vizesi Gerekli evraklar

Etiyopya vizesi 2023 başvurusunda bulunacak Türk vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan yabancı uyrukluların, çalışma belgeleriyle şahsen müracaat etmeleri gerekir. Etiyopya çalışma vizesi Ulusal vize türünde ve D tipi olarak verilir. 90 günden daha uzun süreli seyahat programları için çalışma vizesi başvurusu yapılabilir.

Etiyopya çalışma vizesi gerekli evraklar listesi, iş sözleşmesi yapanlar, şirket içi değişim programı ve stajyerler için ek belgelerle hazırlanmaktadır. Çalışma vizesi başvuruları için;

 • En az 1 yıllık geçerliliği olan yeni pasaportlar
 • Eski vizelere dair fotokopiler,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • C kimlik fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği (tüm aile bireylerini gösteren)
 • Evliler için evlilik belgesi
 • Etiyopya şirketiyle yapılan iş akdi
 • Etiyopya şirketi davet mektubu, şirketin ticari kayıt belgeleri ve yapılan iş anlaşmasına göre yıllık maaşı gösteren ıslak imzalı belge.
 • Etiyopya çalışma vizesi başvuru formu
 • Etiyopya çalışma vizesi talebini belirten dilekçe
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Ulaşım ve konaklama belgeleri
 • Mesleki belgeler
 • Son 3 aya ait banka hesap dökümü

İle Etiyopya Konsolosluğu vize başvuru birimlerine, randevu alınarak başvuru yapılabilir.

Etiyopya öğrenci vizesi gerekli evraklar

Etiyopya öğrenci vizesi gerekli evraklar, standart turistik vize belgelerine ek olarak talep edilir. 18 yaşından küçük olanlar için anne ve babadan alınmış noter tasdikli muvafakatname gereklidir. Orijinal öğrenci belgesi, güncel ve imzalı- kaşeli şekilde alınmalıdır.

Eğitim görülen kurumdan direkt alınan öğrenciliğin devam ettiğini gösteren belgeler dahilinde Etiyopya vizesi 2023 başvurusu yapılabilir. Öğrenciye sponsor olunması halinde, masrafları karşılayacak olan aile bireyinin;

 • SGK işe giriş bildirgesi, son 4 aylık maaş bordrosu, ticari sicil gazete, vergi levhası ve imza sirküleri,
 • Sponsorun meslek ve gelir belgeleri,
 • Son 6 aya ait banka hesap dökümü
 • Masrafların karşılanacağına dair dilekçe
 • Vize harç ücreti

Dahilinde, vize başvuru merkezleri ya da Etiyopya Konsolosluğu vize başvurusu yapılabilir.

Etiyopya Vizesi Ücreti 2023

Etiyopya vizesi ücreti 2023, 3 ayı geçmeyen kısa süreli programlar için verilen C vize için 120-150 dolar arasında vize ücreti uygulanır. Ücretler, vize türüne göre belirlenmektedir.

Etiyopya vizesi 2023 ücretleri;

 • Etiyopya Turistik Vize
 • Etiyopya Ticari Vize
 • Etiyopya Aile Ziyareti Vizesi
 • Etiyopya Öğrenci Vizesi
 • Etiyopya Transit Vize
 • Etiyopya Şoför Vizesi

Kategorilerine göre ve vize sürelerine göre 150 dolara kadar talep edilir. Vize harç ücretlerinin, konsolosluk randevusundan önce yatırılması ve makbuzun evraklarla birlikte teslim edilmesi gerekiyor.

Etiyopya Vizesi Aile Birleşimi 2023

Etiyopya vizesi 2023 aile birleşimi kapsamında uzun süreli vize talebinde bulunan Türk vatandaşlarının, seyahat tarihinden en az 1 ay önce başvuru yapmaları gerekiyor. Evliliklerin incelenmesi için gerekir prosedürler dahilinde tüm evrakları eksiksiz ve güncel olarak hazırlamanız önerilir.

Etiyopya vizesi aile birleşimi 2023 vize reddi durumlarında, itiraz opsiyonu ve süresi bulunmakla birlikte, eksik veya ek evrak talepleri olabilir.

Etiyopya Çalışma Vizesi 2023

Etiyopya çalışma vizesi 2023 başvuruları, ortalama 3- 4 haftada sonuçlanır. 6 ay veya 1 yıl geçerli olarak verilen Etiyopya çalışma vizesi, iş ve çalışmanın devam etmesi halinde vize süresi uzatma opsiyonuyla verilir.

Etiyopya D tipi ulusal vize başvurularında, iş akdi ve Etiyopya işyeri belgelerinin eksiksiz, yasal ve güncel şekilde temin edilmesi gereklidir.

Etiyopya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Etiyopya eğitim & Erasmus vizesi 2023 başvuruları, 2 haftada çıkıyor. Üniversite kabul belgesi, öğrencilik belgeleri ve Türkiye’deki eğitim kurumundan alınan resmi belgelerle, seyahat tarihinden 1 ay önce başvuru yapılması gerekiyor.

Etiyopya vizesi 2023 vize harç ücretleri ve gerekli belgelerle, öncelikle vize randevunuzu alarak işlem yapabilirsiniz.

Etiyopya Vizesi 2023 S.S.S

Etiyopya Erasmus vizesi kaç günde çıkar?

Erasmus ve eğitim vize başvuruları 15 gün içinde çıkar. Başvuruların 30 gün önce yapılması gerekir.

Yeşil pasaportla Etiyopya’ya gidilir mi?

Hususi pasaport (yeşil) hamili Türk vatandaşları, 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için Etiyopya’ya gidebilirler.

Etiyopya eVizesi için kimler başvurabilir?

Ülkelerin çoğunluğunun vatandaşları, eVisa’ya uygun ülkelerde ikamet edenler de dahil olmak üzere Etiyopya eVizesi için başvurabilir. Uyruğunuzun uygun olup olmadığını öğrenmek için bilgi alınız.

Etiyopya vizeleri hakkında bilgi alınız.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

etiyopya vizesi günde çıkar

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Etiyopya vizesi eksiksiz evraklar ve Etiyopya Konsolosluğunun vize prosedürlerine uygun şekilde başvuru yapıldığında ortalama 6 günde çıkmaktadır. Konsolosluğun ek evrak talebi olduğu istinai durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Ayrıca başvuruların konsolosluğun tatil günleri veya kapalı olduğu tarihler başvurudan önce dikkate alınarak işlemlerin gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.

Etiyopya vizesinin kaç günde çıktığı tamamen Etiyopya Konsolosluğunun yetkisi dahilindedir. Burada belirtilen süreler ve vize prosedürleri normal koşullar içinde geçerli olan ortalama sürelerdir. Konjonktürel durumlara bağlı olarak vize çıkış süreleri kısalabilir veya uzayabilir.

Vize başvurusunda Etiyopya Konsolosluğuna şahsen giderek vize için mülakata girme veya parmak izi verme gibi zorunluluklar bulunmamaktadır. Bununla birlikte işlemler online olarak da gerçekleştirilmemektedir ancak yetki yazısı verilen üçüncü kurum veya şahıslar aracılığı ile de işlemler yapılabilmektedir.

Talep edilen vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli pasaport, beyaz fon üstüne 2 vesikalık fotoğraf, satın alınmış uçak bileti, konsolosluğa hitaben İngilizce olarak firma yetkilisi tarafından yazılan vize talep dilekçesi, vize başvuru formu ve kimlik fotokopisi ile Etiyopya vize başvurusu kolaylıkla yapılabilmektedir. Etiyopya Konsolosluğu bu evraklarla birlikte ek evrak talebinde bulunma hakkına sahiptir. Etiyopya vizesi başvurusunun sonuçlandırma aşamasında tek yetkili kuruluş Etiyopya Ankara Büyükelçiliğinin konsolosluk vize departmanıdır.

Vize çıkış tarihi itibariyle 30 gün süre ile (1 ay) verilmekte olup çıkış tarihi itibariyle geçerlidir. Geçerli sebepler gösterildiği taktirde bu süre 90 güne kadar uzayabilmektedir. 90 güne kadar Etiyopya’da kalınması planlanıyorsa bu durumun vize talep dilekçesinde belirtilerek, duruma uygun belgelerin de ibraz edilmesi doğru olur.

Etiyopya turistik vizesi en fazla 30 gün olarak verilirken, ticari vize talepleri 1,3,6 ay veya 1 yıllık olabilmektedir. Vize süresine göre vize ücretleri değişebilmektedir. Etiyopya ticari vizesinin çıkış süresi ortalama 7 iş günüdür. Ticari vize başvurularında orijinal davetiye sunulması gerekmektedir.

Etiyopya Konsolosluğunun ek evrak, destekleyici evrak, seyahatle ilgili mülakat ve benzeri talepleri olabileceği dikkate alınarak vize başvurusunun seyahatten 20 gün önce yapılması tavsiye olunur. Vize başvuru prosedürleri güncel koşullara göre değişebileceği göz önünde bulundurularak bilgilerin konsolosluktan veya vize işlemleri yapan kurumsal firmalardan teyit edilmesi tavsiye olunur.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar? S.S.S

Etiyopya vize ücreti ne kadar?

Etiyopya eVisa ücretleri eVisa başvurunuz işleme alınmadan önce vize ücreti ödemesini yapmanız gerekmektedir. Etiyopya eVisa ücretleri: Tek girişli, 30 günlük vize: 52 $. Tek girişli, 90 günlük vize: 72 $.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusunun tamamı, vize türüne bağlı olarak 2-15 gün arasında bir zaman alır. Lütfen başvuru süreci için yeterli zamanınızın kalması için hangi vize kategorisine ihtiyacınız olduğunu kontrol edin.

Etiyopya’ya seyahat etmek için ne kadar paraya ihtiyacım var?

Etiyopya seyahatinin maliyetini etkileyen birçok değişken var. 2 kişilik tipik iki haftalık bir gezi, kişi başı 3000-3500$’a mal olur, ancak bu, rezervasyon yaptığınız seyahatin türüne bağlı olarak çok daha düşük veya çok daha yüksek olabilir.

Etiyopya vizeleri hakkında bilgi alınız.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği