etiyopya büyükelçiliği ankara

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara

Türkiye’de Etiyopya’yı temsil eden çok sayıda Konsolosluk bulunmaktadır. Fakat en resmi kurum Etiyopya Büyükelçiliği Ankara olarak belirtilir. Etiyopya Hükumetini temsil etme görevini üstlenen büyükelçilik, çeşitli alanlarda da hem Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına, hem de Etiyopya kökenli olan kişilere hizmet vermektedir. Kendi vatandaşlarının ve tüzel kişilerin haklarını ve menfaatlerini koruyan Büyükelçilik, kendi vatandaşlarının yapacağı her türlü evrak ve belge işleminin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Türkiye ile Etiyopya arasında olan dostluğu, ekonomik ilişkileri ve kültürel gelişimi arttırmayı görev edinen Etiyopya Büyükelçiliği Ankara , bu amaç doğrultusunda her iki ülke arasındaki iletişimi aktif olarak sağlamaktadır.

Ankara’da bulunan büyükelçilik, Uğur Mumcu Sokağı’nda yer almaktadır. Hafta içi her gün saat 08:30 ile 17:30 arasında kurum aracılığı ile işlem yapılabilmektedir. Bu günlerin dışında kalan hafta sonu tatillerinde kurum tarafından herhangi bir şekilde hizmet verilmektedir. Hafta sonlarından farklı olarak da ulusal tatillerde de Etiyopya Büyükelçiliğ Ankara  kapalıdır. Dolayısıyla sadece hafta içi günlerinde ve belirtilen saatlerde elçilik hizmeti alınabilmektedir.

Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ve Etiyopya vatandaşlarına hizmet verdiği gibi, Türkiye’de yaşayan fakat farklı uyruklu olan kişilere de hizmet vermektedir. Etiyopya ile ilgili yapılacak vize başvuruları Etiyopya Ankara Büyükelçiliği vasıtası ile gerçekleştirilebilmektedir. Bazı dönemlerde vize müracaatları oldukça fazlalaştığı için, elçilik tarafından vize başvuruları Vize Hizmet Merkezleri’ne devredilmiş durumdadır. Bu nedenle vize başvurularının büyük çoğunluğu bu kurumlar tarafından kabul edilmekte ve kontrolden geçirilmektedir. Dolayısıyla kontrol süreci hızlanmakta ve kısa süreler içerisinde başvuru talepleri olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlandırılmaktadır.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği Görevleri

Etiyopya Büyükelçiliği, çeşitli alanlarda aktif olarak hizmet vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve Etiyopya arasındaki etkileşimi arttırmayı amaçladığı gibi, her iki ülkenin vatandaşlarına da detaylı olarak hizmet sunmaktadır. Etiyopya’ya gidecek olan kişilerin vize alması gerektiği için, Etiyopya Ankara Büyükelçiliği vasıtası ile bu tür müracaatlar gerçekleştirilip, sonuçlandırılabilmektedir. Bunun haricinde Türkiye’de yaşayan Etiyopya vatandaşlarının da çeşitli belge işlemleri kurum aracılığı ile yapılabilmektedir. Belge tasdiki, evlilik ve boşanma ile ilgili kimlik değişimleri, kimlik yenileme, pasaport yenileme, vatandaşlık belgesi gibi çeşitli evrakların düzenlenmesinde Etiyopya Ankara Büyükelçiliği’nden hizmet alınabilmektedir.

Etiyopya’ya gitmek üzere vize başvurusunun yapılmasının ardından, başvuru sahiplerinden bir takım belgelerin temin edilmesi istenmektedir. Etiyopya Ankara Büyükelçiliği tarafından istenen belgelerin tümünün herhangi bir eksik olmadan hazırlanması ve sistem üzerinden alınan randevu tarihinde teslim edilmesi gerekmektedir. Büyükelçilik tarafından istenen belgeler farklı platformlardan öğrenilebileceği gibi, hafta içi günlerinde direkt olarak kurumun aranması ile de öğrenilebilmektedir.

Etiyopya Vize Başvuru Formu

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara tarafından hazırlanan Vize Başvuru Formu, vize alabilmek için doldurulması ve hazırlanması gereken ilk evraktır. Daha çok kişinin tanınabilmesi ve seyahatinin amacının öğrenilebilmesi için doldurulması istenen evrak, online sistem üzerinden işleme koyulmuş durumdadır. Vize başvurusunda bulunacak olan kişinin, vize ücretinin yatırılmasının ardından bu formu doldurması gerekmektedir. Yalnızca İngilizce dili ile doldurulması gereken formun tamamında büyük harf kullanılmalıdır. Etiyopya Ankara Büyükelçiliği tarafından koyulan şartların her birinin tamamlanmasının ardından Vize Başvuru Formu onaylanarak, sistem tarafından kabul edilmektedir.

Formun içerisinde ‘Gerekli’ ve ‘İsteğe bağlı’ olarak 2 çeşit soru tipi bulunmaktadır. Gerekli olan soruların tamamının cevaplanması zorunluluk haline getirilmiştir. İsteğe bağlı olan sorular genellikle kişisel sorulardır. Bu nedenle başvuru sahiplerinin bu tür soruları cevaplamasında herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Fakat cevaplandığı takdirde, başvurunun olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlanmasını bir miktar etkilemektedir. Bu nedenle her sorunun herhangi bir eksik olmadan cevaplandırılması tavsiye edilmektedir.

Etiyopya’ya gidebilmek için vize talebinde bulunan kişilerin formu doldurulmasının ardından, formu imzalaması gerekmektedir. Online sistemler üzerinden işlem gerçekleştirildiği için, form elektronik olarak imzalanmaktadır. Formun alt kısmında yer alan kutucuğun işaretlenmesi, imza atma işleminin tamamlanması anlamına gelmektedir. Kutucuğun işaretlenmesi ile birlikte kişi bulunduğu beyanların doğru olduğunu taahhüt etmektedir. Bu nedenle tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. Yanlış cevaplar eğer tespit edilirse, kişi yanlış beyanda bulunmaktan sorumlu tutulabilmektedir.

etiyopya ankara büyükelçiliği iletişim bilgileri

Etiyopya Vize Ücretleri

Etiyopya’ya seyahat edebilmek için alınan vizelerin ücretleri farklı hususlara göre değişim gösterebilmektedir. Transit olarak alınan vizelerin ücretleri daha düşük olacağı gibi, uzun süreli konaklama gerçekleştirmeye olanak sağlayan vizelerin ücretleri daha fazladır. Kısa süreli vize kategorisi içerisinde yer alan ziyaret vizesi, ticari vize, turistik vize gibi vize çeşitlerinin de sürenin kısa olmasından dolayı fiyatları daha düşüktür.

Vize ücretlerinin artmasına sebep olan en önemli etken, vize müracaatlarının iptal edilmesidir. Başvuru sahipleri tarafından hazır hale getirilen belgelerde eğer eksiklik var ise, bu başvurular Etiyopya Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile iptal edilmektedir. İptal edilmesinin ardından da yatırılmış olan vize başvuru ücretleri kişiye iade edilmemektedir. Dolayısıyla kişi vize alabilmek için tekrardan başvuru yapması ve ücreti yatırması gerekmektedir. Bu da vize ücretlerinin artmasına sebep olmaktadır. Bu tür artışları engellemek adına Büyükelçilik tarafından talep edilen her belge Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmalı ve herhangi bir şekilde eksik olmamalıdır. Bu sayede ortaya çıkabilecek farklı istekler kolaylıkla karşılanabilmektedir.

Etiyopya Vizesi Gerekli Evraklar

Başvuru sürecinde Etiyopya Ankara Büyükelçiliği tarafından başvuru sahiplerinden belirli belgeler istenebileceği gibi, bazı durumlarda ek belgeler de istenebilmektedir. Bu tür taleplerin ortaya çıkması halinde başvuru sahiplerinin tüm talepleri karşılaması gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurusu iptal edilebileceği gibi, tekrardan başvuru yaparak vize alma süreci zorlaşmaktadır.

Büyükelçilik tarafından Vize Başvuru Formu’nun eksiksiz olarak doldurulması istendiği gibi, Vize Talep Dilekçesi’nin de hazırlanması istenmektedir. Etiyopya’ya seyahat edecek olan kişinin, bahsi geçen dilekçeyi İngilizce dilini kullanarak hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanan dilekçenin içerisinde yapılacak seyahatin amacı ve seyahat ile ilgili planlar detaylı olarak yer almalıdır. Tüm seyahat planının Etiyopya Büyükelçiliği Ankara  ile paylaşılması halinde vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanma ihtimali artmaktadır.

Başvuru süreci boyunca başvuru sahiplerinin özen göstermesi istenen bir diğer husus da pasaportlardır. Siyah pasaportlara sahip olan kişilerin dışında kalan kişilerin tamamının Etiyopya’ya gidebilmek için vize alması gerekmektedir. Bu nedenle de kullanılan pasaportların belirli kriterlere uyması gerekmektedir. 10 sene ve daha fazla süredir kullanılan pasaportlar Büyükelçilik ve Konsolosluklar tarafından kabul edilmektedir. Bu nedenle uzun süredir kullanılmakta olan pasaportlar yenilenmelidir. Benzer şekilde, yıpranmış ve hasar görmüş pasaportların da değiştirilmesi gerekmektedir.

Yurt dışına çıkmadan önce her ülkenin konsolosluğunda olduğu gibi Etiyopya Konsolosluğu tarafından da vize sağlık sigortası şartı aranmaktadır. Yapılan sağlık sigortası, kişinin başına beklenmedik bir durum gelmesi halinde yardımcı olmayı amaçlamaktadır. 30.000 Euro’ya kadar tüm tedavi masraflarını karşılamayı garanti eden sigortanın yapılmadan yurt dışına çıkılmasına izin verilmemektedir. Bu nedenle sigorta poliçesi temin edilmeden randevuya gidilmemelidir. Eğer poliçe başvuru sahibinin elinde olmaz ise, vize başvurusu kabul edilmemekte ve direkt olarak reddedilmektedir.

Bahsi geçen belgelerden farklı olarak Etiyopya Büyükelçiliği Ankara tarafından 2 adet de vesikalık fotoğraf istenmektedir. Fotoğraflardan 1 tanesi biometrik özelliğe sahip olmalıdır. Beyaz arka fonun kullanılması ile çekilen fotoğraflarda en ufak aksesuar kullanımı bile gerçekleştirilmemelidir. Makyajın en az şekilde yapılması zorunluluk olduğu gibi, hiç yapılmaması da tavsiye edilmektedir. Fotoğraf ve dolayısıyla vize başvuru süreci ile herhangi bir problem yaşanmaması için talep eden evrakların tamamının istenilen şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara S.S.S

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Adresi Nedir?

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Adresi: Reşit Galip Cad., Gökçek sok., No: 11 G.O.P. / Ankara

Mail: [email protected]

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Telefon Numarası Nedir?

Telefon: 0312 436 04 00, 0312 436 02 12, 0312 436 02 13
Faks: 0312 448 19 38

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri Nedir?

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 08:30 – 17:30

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi Hangi İller Vardır?

Etiyopya Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Etiyopya vize işlemleri için Etiyopya Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunabilirler.

Büyükelçilik Web Sitesi

Etiyopya vize başvurusu hakkında bilgiler