Etiyopya Vize İşlemleri 2018

Etiyopya Vize İşlemleri 2018

Etiyopya Vize İşlemleri Nasıl Başlatılır?

Etiyopya’ya seyahat edecek T.C. Bordo pasaport sahibi vatandaşlar ve Türkiye’de oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları Etiyopya vize işlemleri 2018 yılında için Etiyopya’nın Türkiye’deki diplomatik misyonu olan Etiyopya Ankara Büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdırlar. Etiyopya fahri konsolosluklarında vize işlemleri yapılmamaktadır.

Etiyopya vize işlemleri başvuru sahibinin mutlak surette konsolosluğa şahsen gitmesini zorunlu tutmamaktadır. Etiyopya’ya seyahat edecek kişiler üçüncü şahıs veya kurumlar aracılığı ile vize başvurularını yapabilmektedirler. Vize işlemleri konsolosluk randevusunu içermemektedir ancak Etiyopya Büyükelçiliği vize departmanı gerekli gördüğü hallerde başvuru sahibinin seyahat amacını netleştirmek adına randevuya davet edebilir. Bu durumda başvuru sahibinin Konsolosluk tarafından kendisine bildirilen tarih ve saatte şahsen büyükelçilikte bulunması gerekmektedir.

Etiyopya vize işlemleri 2018 senesinde talep edilen evrakların sunulmasını müteakiben ortalama 6 iş gününde sonuçlanır. Bu süre resmi tatil günlerini, yabancı pasaportları ve Etiyopya Büyükelçiliği vize bölümünün hizmet vermediği günleri kapsamaz. Vize süreleri konsolosluk inisiyatifinde başvurunun durumuna göre uzayabilmektedir. Ayrıca başvurudan önce konsolosluğun yoğunluğu ve tatil nedeniyle veya başka bir sebeple kapalı olduğu günler dikkat alınarak işlemler başlatılmalıdır. Etiyopya vizesi çıkış süresindeki uzamalardan dolayı seyahatten en az 2 ay önce vize işlemlerine başlamanız tavsiye edilir. Konsolosluğun ek ve destekleyici evrak talebi olduğu durumlarda zamanla ilgili sıkıntı yaşamamanız açısından bu süreler önemlidir.

Etiyopya vize başvurusunda seyahat amacı ve vize türü turistik veya ticari şeklinde olabilmektedir. Etiyopya’ya iş faaliyeti amacıyla seyahat edecek kişiler ticari vizeye, gezi amaçlı gidecek kişiler turistik vize başvurusu yapmaktadırlar. Ticari ve özel ziyaret vizelerinde davetiye talep edilirken, turistik vize başvurusu için otel rezervasyonu yaptırılması gerekmektedir. Hotel voucher belgesi rezervasyon yerine geçer ve Booking rezervasyonları kabul edilmemekte konaklama yapılacak otelden kaşe ve imzalı belge temin edilmelidir. Etiyopya’ya seyahat edecek öğrenci, ev hanımı veya çalışmayan kişiler sponsorlarının evraklarını da ibraz ederek başvurularını yapmalıdırlar. Sunacağınız evrakların ülkeye geri dönüş garantisi taşıması gerektiğini ve birbiriyle tutarlı bilgiler içermesi gerektiğini unutmayınız.

Etiyopya vizesi, çıkış tarihi itibariyle geçerli kabul edilmektedir. Pasaportun vize bitiş tarihinden sonra 6 ay geçerli olması gerekmektedir.