etiyopya vize başvuru formu

Etiyopya Vizesi Başvuru Formu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Etiyopya ziyaretleri öncesinde Ankara’da bulunan Etiyopya Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunmak ve vize işlemlerini eksiksiz olarak tamamlayarak vize almak zorundadırlar. Etiyopya vizeleri ziyaret yapılacak nedenlere göre farklı Etiyopya vizesi başvuru formu verilmektedir. Turist vizesi, turistik vize ve diğer vize türleri, Etiyopya konsolosluğu tarafından verilmekte ve ziyaretçilerin belirttiği ziyaret süresini kapsamaktadır. Vizelerin uzunluğu başvuru yapanların özellikleri göz önüne alınarak konsolosluk tarafından belirlenmektedir ve istendiği takdirde alınan vizelerin süresi büyükelçiliklerden uzatılabilmektedir.

Etiyopya’ya vize başvurusunda bulunmak için ziyaretçilerin Etiyopya vizesi başvuru formu doldurarak konsolosluğu başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuru formu İngilizce olup, formda Türkçe açıklamalarda bulunmaktadır. Bu sayede vize başvurusunda bulunacak kişiler yabancı dil konusunda sıkıntı yaşamamakta ve istenilen bilgileri doğru bir şekilde doldurarak formu konsolosluğa teslim edebilmektedirler.

Etiyopya Vizesi Gerekli Evraklar

– Fotoğraf:

Etiyopya vize başvuru formunda bulunan fotoğraf alanına, başvuru sahip son 6 ay içerisinde çekilmiş, yüzü net bir şekilde belli olan, gözlüklü ise gözlük camlarının parlamadığı, efektsiz ve yüz hatları açık olan biometrik bir fotoğraf ile başvurusunu gerçekleştirmelidir. Fotoğrafta yüz ve baş hatları ile ilgili herhangi bir oynama yapılmamalı, arka plan beyaz renkte olmalı, başvuru sahibi net bir şekilde görülmelidir. Başvuru formunda 1 adet fotoğraf kullanılmakta olup, vize işlemleri sürecinde konsolosluk tarafından harici fotoğraf talep edilebileceği için, başvuru sahiplerinin yeterli miktarda harici fotoğrafı da yanında bulundurması, vize işlemlerinin aksamaması adına önem taşımaktadır.

– Kişisel Bilgiler Alanı

Vize talep edecek kişi ilk olarak başvuru formunda kişisel bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelidir. İsim, soy isim, doğum tarihi ve doğum yeri ve uyruğu ilgili alanlara yazılmalıdır. Eğer vize başvurusunda bulunacak kişinin başka bir ülkenin vatandaşlığı bulunuyorsa bu alanda belirtilmesi gerekmektedir.

Etiyopya’ya turistik vize başvurusunda bulunacak kişiler baba isimleri, büyük baba isimleri, cinsiyeti, boyu, göz rengi, saç rengi gibi bilgileri de doldurmak zorundadır.

Vize başvurusunda bulunacak kişinin çocukları varsa ve çocukları ile bir seyahat gerçekleştirecekse çocuklar için ayrı bir form doldurulması, çocukların kişisel ve aile bilgilerinin aynı prosedürde girilmesi gerekmektedir.

etiyopya vizesi başvuru formu nasıl doldurulur

– Aile Bilgileri

Kişisel bilgilerin bir sonraki aşamasında vize başvurusunda bulunacak kişilerden aile bilgileri istenmektedir. Vize başvuru sahibinin anne ve babasının adı, doğum yerleri, uyrukları, güncel adres bilgileri eksiksiz bir şekilde girilmelidir. Başvuru sahipleri medeni durumlarını bir sonraki alanda ilgili kutucuklara evli veya bekar olarak işaretlemelidirler. Bu durumların haricinde eğer bir boşanma süreci veya dul kalma durumu varsa, bu alanın yanında bulunan kısma özel durumlar açık ve net bir şekilde yazılmalıdır.

– Pasaport Bilgileri

Başvuru formunda ikinci adım pasaport bilgilerini kapsamaktadır. Başvuru sahibi pasaport numarasını, pasaportun gerçeklilik süresini ve nereden aldığını bu alanda belirtmesi gerekmektedir. Pasaport süresi azalmış kişilerin vize işlemleri sırasında sıkıntı yaşamaması için başvuru öncesinde pasaportların süresini uzatmaları yararlı olacaktır. Aksi takdirde süresi azalan pasaportlarda vize işlemlerinde sıkıntı yaşanmakta ve tüm kriterleri sağlasa bile başvuru sahibine vize verilmemektedir.

Pasaportun hangi ülkeden ve şehirden alındığı da başvuru formunda istenilen bilgiler arasındadır. Farklı bir uyruğa ve pasaporta sahip kişilerin, kişisel bilgiler alanında belirttiği uyruğa uygun pasaport ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Kişisel bilgiler ve pasaport bilgileri ile çelişen başvuru formları konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

– Meslek Bilgileri

Formun bir sonraki aşamasında vize başvurusunda bulunacak kişilerden mesleki bilgiler istenmektedir. Kişi yaptığı işi ve görevini, eksiksiz ve tam bir şekilde yazmalı, çalıştığı iş yerini açıkça belirtmelidir. Özellikle ticari vize işlemlerinde büyük önem taşıyan bu alanda iş ve sektör bilgileri büyük önem taşımaktadır. Etiyopya vizesi başvuru formu sonrasında konsolosluk başvuru sahibinden işini ve mesleğini beyan eden gerekli belgeleri harici olarak talep edecek ve formda yazan bilgilerle karşılaştırma yaparak bilgilerin doğruluğunu teyit edecektir.

– İletişim Bilgileri

Başvuru formunda doldurulması zorunlu olan diğer bir alan başvuru sahibinin iletişim bilgileridir. Kişinin kullandığı güncel telefon numaraları ve ikamet ettiği ev adresi bu alanda doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Başvuru sahiplerinin bu alana her an ulaşılabilir olduğu telefon numaraları ve adresleri girmeleri vize onayı açısından önem taşımaktadır.

– Seyahat İle İlgili Bilgiler

Etiyopya’ya ziyarette bulunacak kişilerin vizelerinin sorunsuz bir şekilde onaylanması açısından en önemli alanlardan biri olan seyahat bilgileri, belirtilen alana gerekli ve detaylı açıklamalar ile yazılmalıdır. Etiyopya’da tahmini ne kadar süre geçirileceği, hangi amaçla ülkenin ziyaret edildiği, iş veya turistik amaçlı mı vize talep edildiği, Etiyopya’da çalışma nedeniyle mi bulunulacağı gibi tüm bilgilerin forma yazılması vize sürecini hızlandıracak bilgilerdir. Etiyopya vize başvuru formu doldurulurken bu alanda açık ve net ifadeler kullanılmalı, yanıltıcı ve abartılı ibarelerden kaçınılmalıdır.

– Etiyopya’da Bulunan Referanslar

Turistik vize talepleri haricinde yapılan Etiyopya ziyaretlerinde, başvuru sahiplerinin Etiyopya’da bulunan referansları uyruğu, kişisel bilgileri, adres bilgileri ve iletişim numaraları olarak detaylı bir şekilde talep edilmektedir. Eğer kişilerin Etiyopya’da ikamet eden bir yakınları bulunuyorsa bu alanı doldurmak vize işlemleri sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Eğer Etiyopya’da ikamet eden bir referans bulunmuyorsa bu alanın boş bırakılması ve yanlış bilgiler yazılarak konsolosluğun yanıltılmaması gerekmektedir. Turistik vizelerde bu bilgiler talep edilmemektedir.

İstenilen Vize Süresi Bilgileri

Formun son aşamasında başvuru sahibinin ne kadarlık bir vize istediği sorulmaktadır. Bu alanda 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl seçenekleri ziyaret süresine uygun olarak girilmeli ve istenilen vize süresi belirtilmelidir. Son olarak başvuru sahibi kişisel imzasını belirtilen alana atarak başvuru formunu doldurma işlemini tamamlayacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Alanlar

Başvuru formunun en alt kısmında bulunan ve sadece konsolosluk yetkilileri tarafından doldurulacak alanlara dikkat edilmesi gerekiyor. Etiyopya vizesi başvuru formu doldurma sırasında bu alan tespit edilerek dikkat edilmeli ve başvuru sahibi tarafından yanlışlıkla doldurulmamalıdır. Yanlışlıkla herhangi bir bilgi girildiği takdirde yeni bir form talep ederek bilgiler yeniden, dikkatli bir şekilde, bu alana herhangi bir şey yazılmadan tekrar düzenlenmelidir.

Tüm bu ilgili alanlar doldurulduktan sonra Etiyopya vize başvuru formu konsolosluğa hafta içi saat 11.00’a kadar teslim edilmelidir. Gün içerisinde diğer saatlerde vize başvurusunda bulunulmamaktadır. Etiyopya vizeleri başvuru sahiplerinin pasaportlarını konsolosluğu teslim ettikten sonra 2 iş günü içerisinde verilmektedir. Ticari vize alımlarında göçmenlik bürosu onayı beklenmektedir ve ticari vizeler onay geldikten sonra çıkmaktadır.

Başvuru formunun ekinde bulunan belgeler de başvuru formuyla beraber hazırlanmalı ve konsolosluğu verilmelidir. Fotoğraf, banka bilgileri ve seyahat belgeleri ve istenen diğer tüm belgeler uygun olmadığı takdirde pasaportlar işleme konmadan geri gönderilmektedir. Başvuru ücretleri vize onaylanmadığı takdirde başvuru sahiplerine geri ödenmemektedir.

Ancak Etiyopya vize başvurusunda bulunan kişi, ilgili kriterleri ve eksik belgeleri 6 ay içerisinde tamamlayarak tekrar başvuru da bulunacaksa ödediği başvuru ücretini tekrar kullanabilir ve konsolosluğa yeniden ödeme yapmasına gerek bulunmamaktadır. Diğer işlem ve prosedür ücretleri başvuru sahibi tarafından karşılanır.

Etiyopya Vizesi Başvuru Formu S.S.S

Etiyopya Başvuru Formu Nedir?

Etiyopya vize başvuru formu kişisel bilgilerinizi doldurmanız gereken bir formdur. Bu formu eksiksiz ve hatasız doldurmalısınız.

Etiyopya Vize Başvuru Sonuçlanma Süresi Nedir?

Etiyopya vizesi 48 saat içinde sonuçlanmaktadır.

Etiyopya Ankara Büyükelçilik sitesi

Etiyopya vizeleri hakkında bilgi alınız.