etiyopya aile ziyaret vizesi

Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi

Etiyopya’ya gidecek olan kişilerin amaçları doğrultusunda vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Etiyopya Konsolosluğu tarafından hazırlanan vize kategorileri içerisinde yer alan Etiyopya aile ziyaret vizesi, yakınlarını ziyaret etmek isteyen kişiler tarafından kullanılabildiği gibi, iş amacı ile ülkeye gidecek olan kişiler tarafından da ticari vize kullanılabilmektedir. Bu ve bu tür seçenekler arasından tamamen amaç doğrultusunda seçim yapılmalıdır. Aksi takdirde vize başvurusu kabul görmemektedir.

Ailesini veyahut da Etiyopya’da yaşayan akrabalarını ziyaret edecek olan kişilerin ülkeye girebilmek için Etiyopya aile ziyaret vizesi alması gerekmektedir. Bu vize, en fazla 30 günlük alınabilmektedir. Başvuruda istenilen vize süresi belirtilmiş olsa bile, Etiyopya Başkonsolosluğu tarafından bu süre maksimum 30 gün ile sınırlandırılmıştır. Bu nedenle vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin uçak rezervasyonlarını ve konaklama rezervasyonlarını 30 günlük sürece göre planlayarak yapmalıdır.

Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi İşlemleri

Etiyopya ziyaret vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin ilk olarak, ülke içerisinde yaşayan yakınlarından davetiye alması gerekmektedir. Bu davetiyenin alınmaması halinde kişi, ziyaret vizesine başvuru yapamamaktadır. Yapsa bile, başvuru konsolosluk tarafından olumsuz şekilde sonuçlandırılmaktadır. Yapılan başvuruların tamamı Etiyopya Büyükelçiliği aracılığı ile yapılmaktadır. Bu nedenle Etiyopya ziyaret vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin büyükelçilik aracılığı ile veyahut da büyükelçilik tarafından görevlendirilmiş acenteler aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Büyükelçilik ve Konsolosluk tarafından yapılan kontrollerin tamamlanması halinde kişiye duruma göre vize verilebilmektedir. Fakat bu vizenin verilmesi, kişinin ülkeye giriş yapabilmesini garanti etmemektedir. Bu nedenle de kişi, ülke sınırlarında yer alan gümrük kapılarından geçerken herhangi bir şekilde hak iddia edememektedir. Gümrüklerde görev yapan Etiyopya memurları tarafından şüpheli bir durumun görülmesi halinde, kişinin ülkeye girmesi engellenmektedir. Bu ve bu tür durumların yaşanmaması için ülkeye giriş aşamasında şüphe uyandırıcı bir izlenim bırakılmamalıdır.

Etiyopya ziyaret vizesi maksimum 30 gün alınabildiği için, kısa süreli vizeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle de Etiyopya’ya seyahat eden kişiler ülke sınırları içerisinde oldukça az bir süre kalabilmektedir. Bu süre dolmadan önce, kişinin ülkeden çıkması gerekmektedir. Sürenin dolmasının ardından, hatta sürenin dolduğu gün kişi hala Etiyopya sınırları içerisinde bulunuyor ise, vize ihlali meydana gelmektedir. Bu nedenle de başvuru yaparak vize alan kişi, yasal bir şekilde ülke sınırları içerisinde bulunmamasından dolayı suçlanabilmektedir. Bu tür istenmeyen durumların yaşanmaması için kişinin süre dolmadan önce ülkeyi terk etmesi gerekmektedir.

Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi Gerekli Evraklar

Etiyopya’ya gitmek için vize başvurusu yapan kişilerin bir takım evrakları eksiksiz bir şekilde temin etmesi ve randevu tarihi geldiğinde Etiyopya Konsolosluğu’na veyahut da yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri’ne sunması gerekmektedir. Eğer konsolosluk tarafından istenilen belgeler eksik olarak hazırlanır ise, başvuru direkt olarak iptal edilmektedir. Bu tür durumların yaşanması halinde de yatırılan vize ücretleri tekrardan kişiye iade edilmemektedir. Bu da başvuru sahibinin ek masraf yapmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle istenilen belgelerin hepsinin temin edilmesi gerekmektedir.

-Pasaport

Etiyopya’ya gidecek olan kişiler, hangi vize tipine başvuru yapıyor olursa olsun, pasaport konusunda son derece hassas olmalıdır. Konsolosluk tarafından koyulan şartlar doğrultusunda, pasaportların herhangi bir şekilde deforme olmaması gerekmektedir. Deforme olan ve 10 yıldan daha fazla süredir kullanılan pasaportlar yenilenmelidir. Yenilemenin yapılmaması halinde randevu tarihi sırasında pasaportun görünümünden ve eskiliğinden dolayı başvuru iptal edilebilmektedir.

Bunun haricinde, Etiyopya aile ziyaret vizesi başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda kişinin ülkeden çıkacağı tarihten itibaren 6 ay daha pasaportun geçerliliğinin olması gerekmektedir. Bu geçerlilik süresinin anlaşılabilmesi için Etiyopya Konsolosluğu tarafından 2. ve 3. sayfaların renkli fotokopisi istenmektedir. Bu fotokopiler aracılığı ile geçerlilik süresi kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Eğer belirtilen süre kadar da pasaportun geçerliliği yok ise, Etiyopya ziyaret vizesi olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır. Bu nedenle de başvuru sahiplerinin vize başvurusu öncesinde pasaportlarını yeniletmelerinde büyük fayda vardır.

-Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi Başvuru Formu

Etiyopya’ya gidecek olan kişilerden istenen bir diğer evrak ise vize başvuru formudur. Yakın tarihlerden bu yana her ülke, başvuru süreçleri boyunca bu tür formları başvuru sahiplerine doldurtmaktadırlar. Başvuru sahibinin tanınmasını ve seyahatin amacının kavranmasını mümkün hale getiren vize başvuru formu, eksiksiz ve tamamen gerçekçi bilgiler ile doldurulmalıdır.

Başvuru formunun en alt kısmında elektronik imza atıldığı için, kişi vermiş olduğu bilgilerin tamamının doğru olduğunu kabul etmektedir. Eğer daha sonraki süreçlerde bilgi eşleştirmesi yapılır ve kişinin formda verdiği bilgiler yanlış çıkar ise, yanlış beyan vermekten dolayı başvuru sahibi suçlanabilmektedir. Buna benzer istenmeyen durumların yaşanmaması için kişinin tüm formu gerçeğe uygun bir şekilde doldurması gerekmektedir.

-Davetiye

Etiyopya’da ailelerini ziyaret edecek olan kişilerin, orada bulunan yakınları tarafından davet edilmeleri gerekmektedir. Bu davet de yazılı olarak yapılması gerektiği için, davetiyenin hazırlanması ve başvuru tarihlerinde sunulacak evrakların arasına koyulması gerekmektedir. Davetiye, Etiyopya’da yaşayan yakınlar tarafından hazırlanmalıdır.

Kişinin ikamet ettiği yerin adresi, iletişim bilgileri, ülke içerisindeki oturum kartı, pasaport fotokopisi, kimlik kartı gibi belgelerin fotokopisi davetiyenin içerisine eksiksiz bir şekilde eklenmelidir. Bu tür belgelerin eksik bir şekilde yer alması haline Etiyopya Konsolosluğu tarafından davetiye kabul edilmemektedir. Dolayısıyla yapılan Etiyopya aile ziyaret vizesi başvurusu olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır.

-Fotoğraf

Etiyopya’ya gidebilmek için oluşturulan vize başvurularında, başvuru sahibinden 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. Bu fotoğraflar, vesikalık fotoğraflardan farklı olarak kişinin yüzünün daha net ve rötuşsuz bir şekilde gözükebilmesini mümkün kılmaktadır. Bu nedenle tamamen beyaz bir arka fon üzerine fotoğraf çekilmelidir.

Çekim esnasında kişi herhangi bir şekilde gözlük, başörtüsü gibi aksesuarlar kullanmamalıdır. Ayrıca, fotoğraf tamamen güncel olmalıdır. Son 6 aya ait olan fotoğraflar Etiyopya Konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. Fakat 6 aydan daha eski tarihlerde çekilmiş olan fotoğraflar herhangi bir şekilde onaylanmamaktadır. Bu da vize başvuru sürecinin uzamasına ve vize ücretlerinin tekrar tekrar ödenmesine sebep olmaktadır.

-Rezervasyonlar

Etiyopya aile ziyaret vizesi alabilmek için, kişinin destekleyici belgeleri de yanında bulundurması gerekmektedir. Bazı ülkelerin konsoloslukları tarafından istenmiyor olsa da, Etiyopya Konsolosluğu tarafından yapılan rezervasyonlar detaylı olarak istenmektedir. Kişinin konaklayacağı yerlerin gösterildiği formlar, çıktı halinde randevu tarihinde konsolosluğa sunulmalıdır. Bunun haricinde, gidiş ve dönüş uçak biletlerinin de sunulması gerekmektedir. Bu tür belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması, vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanma ihtimalini büyük ölçüde arttırmaktadır.

etiyopya aile ziyareti vizesi bilgileri

Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi Ücretleri

Etiyopya’ya girebilmek için alınacak olan vizelerin birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kısa süreli seyahat amacı ile alınabilecek olan ziyaret ve ticari vizelere ek olarak, uzun süreli konaklama gerçekleştirebilmek amacı ile de vize alınabilmektedir. Bu tür farklı tercihlerde Etiyopya vize ücreti doğal olarak bir miktar artış göstermektedir. Bu nedenle başvuru sahibinin, başvuru yapmadan önce başvuruda bulunacağı vize tipini seçmesi gerekmektedir.

Vize ücretlerinin değişmesine sebep olan bir diğer etken de, başvurunun iptal olmasıdır. Başvurular, istenilen evrakların temin edilememesi veyahut da eksik olarak temin edilmesi halinde iptal edilmektedir. Yatırılan vize ücretleri de kişiye iade edilmediği için, kişinin aynı ücreti tekrardan Etiyopya Konsolosluğu’nun banka hesabına yatırması gerekecektir. Bu tür durumların yaşanmaması için konsolosluk tarafından belirtilen belgelerin tamamı eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı ve randevu tarihinde teslim edilmelidir.

Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi S.S.S

Etiyopya vizesi kaç günde çıkar?

Vize başvuruları normalde 24 saat içinde işleme koyulur, ancak nadir durumlarda süreç 2 günü bulabilir. Onaylandıktan sonra, e-Vize başvuru sahibine e-posta ile gönderilir.

Etiyopya’ya nasıl taşınırım?

Etiyopya’da 90 günden fazla ikamet etmek için, varışınızdan itibaren 30 gün içinde sırasıyla Göçmenlik Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’na (MOLSA) oturma kartı ve çalışma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Etiyopya’da nasıl sarı kart görürüm?

Etiyopya Sarı Kart Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Doldurulmuş Başvuru Formunun iki kopyası.

Pasaport boyutunda yeni renkli fotoğraflar – 3 fotoğraf.

Etiyopya kökenli olduğunuzu gösteren destekleyici belgeler – İki nüsha.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği İnternet Sitesi

Etiyopya vize başvuru sayfası