etiyopya ticari vize

Etiyopya Ticari Vize

Türkiye’den Etiyopya’ya gidebilmek için son dönemlerde oldukça fazla Etiyopya ticari vize başvurusu yapılmaktadır. Bu başvuruların genel amacı vize almak olduğu gibi, seyahat amacına göre vize alınması da Etiyopya Konsolosluğu tarafından zorunluluk haline getirilmiştir. Etiyopya’ya gezi amacı ile gidecek olan kişiler turistik vize almak zorunda olduğu gibi, ticari amaç ile giden kişiler de ticari vize almak zorundadır. Alınan vize, kişinin belirtilen süre boyunca Etiyopya’da kalabilmesini mümkün kılmaktadır.

Etiyopya ticari vize ile kişi ülke sınırları içerisinde ticari bir faaliyet gerçekleştirebilmektedir. Ülke içerisinde iş görüşmesi, fuar, toplantı gibi önemli programlara katılmak vize ile mümkün hale gelmektedir. Fakat bunun için öncelikle kişinin Etiyopya’dan öncelikle davet mektubu alması gerekmektedir. Davet mektubunun kişiye ulaşmasının ardından Etiyopya ticari vize başvurusunda bulunulabilir. Aksi takdirde ticari vize başvuruları Konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Etiyopya Ticari Vize İşlemleri

Etiyopya’ya seyahat edecek olan kişiler bol seçenekli vize kategorilerinden dilediklerini seçebilmektedirler. Fakat bu seçim, seyahat amacı ile aynı doğrultuda olmalıdır. İş amacı ile ülkeye giriş yapacak kişilerin alacakları Etiyopya ticari vize, kısa süreli vize kategorisi içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle ticari vize ile ülkeye giriş yapan kişiler ülke içerisinde uzun süre kalamamaktadırlar. Ülke sınırları içerisinde herhangi bir şekilde iş yeri kurulamayacağı gibi, herhangi bir işe de giriş için başvuru yapılamamaktadır. Bu nedenle başvuru sürecinde belirtilen katılım programının tamamlanmasının ardından ülkeden çıkılması gerekmektedir.

etiyopya ticari vize nasıl alınır

Etiyopya Vizesi Gerekli Evraklar

Vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin bir takım evrakları eksiksiz bir şekilde temin etmesi gerekmektedir. Her vize başvurusunda olduğu gibi, Etiyopya ticari vize başvurusunda da başvuru sahiplerinden bir miktar belge istenmektedir. Pasaport ise, bu gerekli evrakların başında gelmektedir.

-Pasaport

Vize başvurusunda bulunacak kişilerin pasaportlarının 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. 10 yıldan daha eski olan pasaportlar, başvuru yapılmadan önce yenilenmelidir. Aksi takdirde başvuru gerçekleştirilememektedir. Benzer şekilde, pasaportu deforme olmuş kişilerin de tekrardan pasaportunu yeniletmiş olması gerekmektedir.

Başvurunun gerçekleşmesinin ardından pasaportun, ülkeden çıkış tarihinden itibaren 6 ay daha geçerliliğini koruması şartı aranmaktadır. Bunun için başvuru öncesinde pasaportun detaylıca kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, kişi Etiyopya ticari vize başvurusu yaptığında pasaportun geçerlilik tarihini belirten 2. ve de 3. sayfaları fotokopi çektirmelidir. Randevu tarihinde teslim edilecek evrakların arasına da bu fotokopiler eklenmelidir.

-Biometrik Fotoğraf

Vize başvurusunda Konsolosluk tarafından 2 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir. Fakat bu vesikalık fotoğraflardan 1 tanesi biometrik fotoğraf olmalıdır. Yani, kişinin güncel halini en iyi şekilde temsil eden beyaz fonlu vesikalık fotoğraf kullanılmalıdır. Çekilen biometrik fotoğrafın tamamın rötuşsuz olması gerekmektedir. 4 santimetre x 5.5 santimetre ölçülerinde olması gereken fotoğrafın güncel olması şarttır.

6 aydan daha önceki sürelere ait olan fotoğraflar, başvurunun kabul edilmemesine sebep olmaktadır. Bu nedenle biometrik fotoğrafın işlem görebilmesi için fotoğraf çekiminde herhangi bir şekilde aksesuar kullanılarak, yüzün net görünmesi engellenmemelidir. Bu nedenle şapka, gözlük veyahut da başörtüsü fotoğraf çekimi esnasında kullanılmamalıdır.

-Davetiye Yazısı

Etiyopya’ya ticari amaç ile gidecek olan kişilerin, Etiyopya’da bulunan kişi veyahut da şirket tarafından davet edilmesi gerekmektedir. Bunun için de şirket tarafından davetiye oluşturulmalıdır. Antetli kağıda yazılmış olması gereken davetiye içerisinde şirkete ilişkin bilgiler detaylı olarak paylaşılmalıdır. Şirketin adresi, iletişim bilgileri, kaşesi ve imzası davetiye içerisinde eksiksiz bir şekilde bulunmalıdır. Bu belgenin oluşturulması ile kişinin Etiyopya ticari vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanma ihtimali artmaktadır.

-Vize Talep Dilekçesi

Etiyopya’ya ticari amaç ile gidildiğinde yapılacak vize başvurusunda ayrıca vize talep dilekçesinin doldurulması gerekmektedir. Bu dilekçe, kişinin bağlı olduğu şirket veyahut da kurum tarafından doldurulmaktadır. Antetli kağıda yazılması gereken dilekçe, tamamen İngilizce içerikli olması gerekmektedir. Aksi takdirde Konsolosluk tarafından dilekçe, onaylanmamaktadır.

Şirket tarafından hazırlanan dilekçenin içerisinde kişiye ait konaklama bilgileri, seyahat tarihleri, seyahat boyunca masrafları karşılayacak olan sponsora ilişkin bilgiler ve de seyahat tarihleri boyunca vize hakkında herhangi bir şekilde ihlal yapılmayacağı belirtilmelidir. Tüm bu bilgilerin eksiksiz bir şekilde dilekçeye eklenmesi gerekmektedir. Sonrasında kaşe ve ıslak imza atılarak, vize talep dilekçesi randevu tarihinde ibraz edilecek belgelerin arasına konulmalıdır.

Etiyopya Vizesi Rezervasyon Belgeleri

Etiyopya ticari vize başvurusu olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için ek olarak farklı belgeler hazırlanabilmektedir. Kimi zaman Konsolosluk tarafından da daha önceden belirtilmiş belgeler, ek olarak istenebilmektedir. Bu ve bu tür durumlarda başvuru sahibinin istenen belgelerin tamamını eksiksiz bir şekilde temin etmesi gerekmektedir. Bu belgelerden birisi de rezervasyonların detaylı olarak gösterilmesini sağlayan çıktılardır.

Etiyopya’da kalınacak süre boyunca kişi konaklama işlemlerini önceden halletmeli ve rezervasyonları oluşturmalıdır. Rezervasyonların yapılmasının ardından, konaklama hizmeti veren firmalardan da onay alınmalıdır. Tüm bu işlemlerin kesinleşmesi ile birlikte de çıktı alınarak, randevu zamanı ibraz edilmelidir. Bunun haricinde, uçak biletlerinin de randevu zamanı sunulması, Etiyopya ticari vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanma ihtimalini arttırmaktadır. Bu nedenle başvuru talebini destekleyici özelliğe sahip olan belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması ve hazırlanması gerekmektedir.

Etiyopya Vize Başvuru Formu

Etiyopya Başkonsolosluğu tarafından hazırlanmış olan form, vize başvurularının değerlendirilmesinde oldukça etkin bir şekilde rol oynamaktadır. Başvuru sahibi hakkında detaylı bilgi edinilmesini sağlayan form, eksiksiz bir şekilde Türkçe ve de İngilizce olarak doldurulabilmektedir. Randevu tarihinden önce hazırlanmış olması gereken form, tamamen gerçekçi bilgiler ile doldurulmalıdır. Gerçek ile uyuşmayan bilgilerin verilmesi halinde kişinin başvuru direkt olarak iptal edilmektedir. Formun altında atılan elektronik imza ile de kişi doğru bilgi verdiğini onaylamaktadır. Eğer bilgiler eşlenmez ise, kişi yanlış beyanda bulunmaktan suçlanabilmektedir. Bu tür durumların yaşanmaması için tüm bilgilerin aslı ile uyuşması şartı aranmaktadır.

Vize başvuru formunun doldurulması sırasında başvuru sahibine çeşitli sorular sorulmaktadır. Form aracılığı ile seyahat planı, seyahatin amacı, konaklanacak yerler gibi çeşitli sorulara cevap aranmaktadır. Bu nedenle de sorulara doğru cevap verilmelidir. Form içerisinde bir takım sorular isteğe bağlı olarak cevaplanabilmektedir. Fakat bunun dışında kalan soruların tamamı eksiksiz bir şekilde cevaplandırılmalıdır. Bu sayede form, konsolosluk tarafından onaylanabilmektedir. Formdaki soruların tamamlanmasının ardından alt kısımda bulunan imza bölümünü kutucuğu işaretleyerek imzalamak gerekmektedir. Aksi takdirde sistem üzerinden form doldurulduğu için, sistem formu onaylamamaktadır.

Etiyopya Ticari Vize Ücretleri

Etiyopya’ya farklı amaçlar ile gidecek olan kişilerin, amaçları doğrultusunda vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bunun için öncelikle seyahat amacına uygun olan bir vize seçilmelidir. Bunun ardından da seyahat süresinin ve doğal olarak vize başvurusunun süresinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu tür değişikliklerin tamamı vize ücretlerini etkilemektedir. Kısa süreli vizeler daha uygun fiyatlı olacağı gibi, uzun süreli vizeler de diğerlerine göre daha yüksek ücretlidir.

Vize ücretlerinin artmasını sağlayan bir diğer etken de başvuru süreci boyunca istenen evrakların eksik bir şekilde hazırlanmasıdır. Evrakların eksik olması halinde başvurular konsolosluk tarafından iptal edilmektedir. Bu tür durumlarda da başvuru sahibinin yatırdığı Etiyopya ticari vize ücreti tekrardan kişiye iade edilmemektedir. Bu da doğal olarak maddi bir külfet ortaya çıkarmaktadır. Bu tür durumların yaşanmaması adına başvuru yapacak kişinin tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlaması ve bu tür masraflardan kaçınması gerekmektedir.

Etiyopya Ticari Vize S.S.S

Etiyopya ticari vizesini nasıl alabilirim?

Etiyopya Ticari Vizesi başvuruları çevrimiçi olarak veya şahsen bir büyükelçilik veya konsoloslukta yapılabilir. Bu tür vizeler, varışta Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı’nda alınamaz. Etiyopya Ticari Vizeleri için çevrimiçi başvurunun doldurulması yalnızca birkaç dakika sürer.

Etiyopya ticari vizesi ne kadar sürede çıkar?

2 gün

Giriş Kalış Süresi Geçerliliği

Tek giriş Normal 30 gün 1 ay

Etiyopya Ticari vizeler nasıl çalışır?

Etiyopya İş vizesi, bir kişinin iş yapmak amacıyla yabancı bir ülkeyi ziyaret etmesine izin veren bir tür seyahat iznidir. Ziyaret sırasında iş veya istihdam teşkil etmeyen ticari faaliyetlerde bulunabilirler.

Etiyopya Büyükelçiliği

Etiyopya vize başvurusu