etiyopya turistik vize

Etiyopya Turistik Vize

Uygulanan vize prosedürü, farklı ülkelerin vatandaşlarının kolaylıkla seyahat edebilmelerini ve ülkelere giriş yapabilmelerini sağlamaktadır. Türkiye’den Etiyopya gibi vize muafiyetinin bulunmadığı ülkelere gidilirken alınan vize, farklı kategoriler üzerinden başvuru yapılmasını gerektirmektedir. İş amacı ile gidildiği takdirde seyahat edecek olan kişilerin ticari vize alması gerekmektedir. Bunun dışında ailesini ve yakınlarını ziyaret edecek olan kişiler de aile ziyareti vizesi almalıdırlar. Kısa süreli gezi yapabilmek için gidildiğinde de Etiyopya turistik vize almak gerekmektedir. Bu vizenin alınması ile birlikte kişi belirtilen süre kadar ülkede kalarak, ülkenin her türlü güzelliğinden faydalanabilmektedir.

Etiyopya’ya gidecek olan kişiler, vize almak için bir takım evrakları belirtildiği şekilde hazırlamak zorundadırlar. Belgelerin eksik veyahut da yanlış olması halinde başvurular olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu nedenle de vize alım süreci bir hayli uzamaktadır. Bu nedenle Etiyopya turistik vize alabilmek için Etiyopya Başkonsolosluğu tarafından istenen belgelerin tümü randevu tarihine kadar hazır edilmelidir.

Etiyopya Turistik Vize İşlemleri

Seyahat edecek olan kişi, vizeyi almış olsa bile bazı durumlarda ülkeye giremeyebilir. Vizenin alınması, o kişinin ülkeye giriş yapmasını garanti etmemektedir. Havalimanında bulunan gümrük bölümünden geçilirken, memurlar tarafından şüpheli durumlar tespit edildiğinde kişinin ülkeye girişi engellenebilmektedir. Bu sebeple de kişinin vizesi olsa bile, ülkeye girememektedir. Bu tür istenmeyen durumların yaşanmaması için hazırlanan belgelerin tümünün fotokopisinin bulundurulması gerekmektedir. Ve tüm belgelerin İngilizce olarak hazırlanması da seyahat edecek kişinin yararına olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir problem çıkmaması için önceden hazırlık yapılmalıdır.

Türkiye’de 4 çeşit pasaport bulunmaktadır. Diplomatik amaçlı kullanılan siyah pasaport sahiplerinin dışında kalan tüm pasaport sahiplerinin Etiyopya turistik vize işlemleri için başvuruda bulunması gerekmektedir. Bordo, Yeşil ve Gri pasaport kullanan kişiler istisnasız bir şekilde başvuru gerçekleştirmelidir. Siyah pasaporta sahip olan kişiler de 180 gün içerisinde maksimum 90 gün ülke sınırları içerisinde konaklayabilmektedirler. 90 gün dolduğunda kişinin ülkeden çıkmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde vizesiz giriş hakları ihlal edilmiş olmaktadır. Bu nedenle de her türlü seyahatte vizenin süresinin bitmesinin beklenmemesi gerekmektedir. Vizenin süresinin bitmesine yakın, dönüş hazırlıklarının yapılması tavsiye edilmektedir.

etiyopya turistik vize ücret

Etiyopya Turistik Vize Gerekli Evraklar

Türkiye’den vize ile gidilebilecek ülkeler arasında bulunan Etiyopya, konsolosluk vasıtası ile ülkeye giriş yapacak kişilerden bir takım evraklar istemektedir. İstenen tüm evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı ve belirtilen tarihte konsolosluğa veyahut da anlaşmalı olan acentelere teslim edilmelidir. Tüm belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim edilmesi, vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasından büyük önem taşımaktadır.

Vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin hazırladığı evraklarda herhangi bir şekilde problem ortaya çıkar ise, Etiyopya turistik vize başvurusu iptal edilmektedir. İptalin gerçekleşmesi ile birlikte de konsolosluğun banka hesabına yatırılan tutar kişiye iade edilmemektedir. Bu nedenle de vize alabilmek için tekrardan başvuru yapmak ve ücreti tekrardan yatırmak gerekecektir. Bu tür durumların yaşanmaması için Etiyopya Konsolosluğu tarafından belirtilen belgelerin tamamının hazırlanması ve randevu tarihinde detaylı olarak sunulması gerekmektedir.

-Pasaport

Ülkeye girişlerin öncesinde alınmakta olan vizelerde aranan en büyük şart, pasaportun geçerliliği ve görünümüdür. Deforme olan pasaportlar, hiç bir konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle de Etiyopya turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin pasaportlarının görünümünü yenilemeleri tavsiye edilmektedir. Bunun haricinde 10 yıldan daha uzun süredir kullanılan pasaportların da yenilenmesi gerekmektedir. Bu tür işlemlerin gerçekleştirilmemesi halinde pasaport durumundan dolayı başvuru iptal edilmektedir.

Vizenin alınıp, Etiyopya’dan çıkılacağı tarihten 6 ay sonrasına kadar pasaportların geçerliliğinin olması gerekmektedir. Bazı konsolosluklar tarafından bu süre 3 ay olarak belirlenmiş olsa da, Etiyopya Konsolosluğu tarafından 6 ay şartı aranmaktadır. Bu nedenle başvuru oluşturacak kişilerin pasaportlarını detaylıca kontrol etmeleri ve pasaportun ilk 3 sayfasının fotokopisini paylaşmaları gerekmektedir.

-Vize Başvuru Formu

Etiyopya’ya gidecek olan kişilerin hazırlaması gereken evraklardan biri de vize başvuru formudur. Bahsi geçen form, genel olarak kişinin tanınmasını amaçlamaktadır. Bunun dışında, Etiyopya sınırları içerisinde gerçekleştirilecek olan planlar da form içerisinde Etiyopya Konsolosluğu ile paylaşılmaktadır. Kişi formu Türkçe veyahut da İngilizce olarak doldurabilmektedir. Fakat genellikle İngilizce talep edilmektedir. Bu nedenle İngilizce olarak dolduramayacak kişilerin, tercüme işlemini gerçekleştirebilecek biri ile veya şirket ile çalışması gerekmektedir.

Vize başvuru formunun ilk sorunun dışında kalan tüm soruların İngilizce karakterler ile doldurulması gerekmektedir. Bazı sorular, isteğe göre cevaplanabilmektedir. Bu soruların haricindeki tüm soruların da eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Formun en alt kısmında elektronik imza atıldığı için, verilen bilgilerin doğru olduğu taahhüt edilmektedir. Bu nedenle Etiyopya turistik vize başvurusunda bulunan kişilerin tüm bilgileri gerçekle uyuşacak şekilde belirtmeleri gerekmektedir.

-Fotoğraf

Başvuru süreci boyunca vize talebini oluşturan kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı istenmektedir. Bu fotoğraflardan 1 tanesi de biometrik özellikli olmalıdır. Beyaz bir arka fonda olacak şekilde çekilen fotoğraf, yüzün tamamen gözükmesini amaçlamaktadır. Bu nedenle biometrik fotoğraf çektiren kişilerin bere, başörtüsü, şapka, gözlük gibi aksesuarları kullanmaması gerekmektedir. Yüzün görüntüsünün kapanmaması için de saçların toplanması tavsiye edilmektedir. 4 cm x 5.5 cm ölçülerinde olması belirtilen fotoğraf, tüm kriterlere uygun olarak hazırlanmalıdır. Aksi takdirde Etiyopya Konsolosluğu tarafından fotoğraflar kabul edilmemektedir.

-Vize Talep Dilekçesi

Vize başvurusunda gerekli olan evrakların tamamlanabilmesi için vize talep dilekçesinin de hazırlanması gerekmektedir. Bunun için kişi eğer bir şirket veyahut da kurumda çalışıyor ise şirkette yetkili olan kişi tarafından Etiyopya Konsolosluğu’na hitaben dilekçe hazırlanmalıdır. Dilekçenin tamamı antetli kağıda yazılmış ve İngilizce olarak doldurulmuş olması gerekmektedir. Başvuru yapan kişinin seyahat tarihlerinin belirtilmesi, konaklama ile ilgili bilgilerin verilmesi, seyahat boyunca masrafların kim tarafından karşılanacağı gibi çeşitli bilgilerin tamamının dilekçe içerisinde yer alması gerekmektedir. Ayrıca dilekçenin son kısmında başvuru sahibinin herhangi bir şekilde vize ihlalinde bulunmayacağı taahhüt edilmelidir. Yetkili tarafından da kaşe ve ıslak imza atılarak dilekçe hazır hale getirilir.

-Destekleyici Belgeler

Destekleyici belgelerin arasında otel konfirmasyonları ve uçak biletleri bulunmaktadır. Etiyopya turistik vize başvurusunda bulunacak kişilerin bu tür belgeleri eksiksiz olarak tamamlaması halinde, başvuru büyük ölçüde olumlu şekilde sonuçlanmaktadır. Bu nedenle seyahate başlamadan önce konaklamanın yapılacağı otellerde rezervasyon yaptırılmalı ve bu rezervasyonların çıktıları alınmalıdır. Buna ek olarak gidiş ve dönüş uçak biletleri alınmış ise bunlar da gerekli olan evrakların arasına eklenmeli ve Etiyopya Konsolosluğu ile paylaşılmalıdır.

Etiyopya Turistik Vize Ücretleri

Etiyopya turistik vize ücretleri farklı kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kısa süreli olarak alınan vizelerin ücretleri düşük olacağı gibi, uzun süreli olarak alınan vizelerin de ücretleri diğer seçeneğe nazaran doğal olarak daha yüksektir. Bu nedenle Etiyopya turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişinin, süreyi önceden belirlemesi ve buna göre Etiyopya Konsolosluğu’nun banka hesabına ücreti yatırmalıdır.

Vize ücretlerinin değişiklik göstermesinin bir diğer nedeni de başvuruların iptal edilmesidir. Vize başvurularının iptal edilmesi halinde kişiye ücret herhangi bir şekilde iade edilmemektedir. Dolayısıyla tekrardan başvuru oluşturularak, tekrardan vize ücreti konsolosluk hesabına aktarılmaktadır. Bu tür durumlar da vize ücretlerinin değişmesine ve artmasına sebep olmaktadır.

Etiyopya Turist Vizesi, Etiyopya’yı tatilde ziyaret etmek için elektronik seyahat iznidir. Tüm ülkelerin vatandaşları tarafından kullanılabilir ve vize için büyükelçiliğe gitme veya sınırda sıra bekleme ihtiyacını ortadan kaldırır. Uygulama %100 çevrimiçi olarak mevcuttur.

Etiyopya Turistik Vize S.S.S

Etiyopya vizesi ne kadara mal olur?

Bir e-VISA ücreti (seyahatten önce www.evisa.gov.et adresinde uygulanır) ve varışta turist vizesinin maliyeti aynıdır: 30 güne kadar geçerliliği olan tek girişli vize için 52 ABD Doları veya ABD 90 güne kadar geçerliliği olan tek girişli vize için 72 dolar.

Etiyopya turist vizesi nasıl alınır?

Uygulama %100 çevrimiçi olarak mevcuttur. Dakikalar içinde tamamlanabilir ve 24 saat gibi kısa bir sürede onaylanabilir. Ziyaretçilerin Etiyopya e-Vizesi başvurusundaki soruları yanıtlamaları ve yakın tarihli bir vesikalık fotoğraf göndermeleri yeterlidir. Onaylanmış bir Etiyopya turist vizesi ile seyahat edenler ülkeyi 90 güne kadar ziyaret edebilirler.

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği

Etiyopya vize başvurusu